Ev Peyniri

Sağlıklı yaşam gibisi var mı? Yok tabii! Sağlıklı yaşamanın yolu ise yediğimiz besinlerden geçiyor. Bu besinler ne kadar kimyasaldan ve hormondan uzak ise yaşamımız da o kadar sağlıklı olur. Bu konuda biz bayanlara çok iş düşüyor, bayanlar diyorum erkekler üzerine alınmasın genelde evde yemekleri ve yiyecekleri bayanlar hazırladığından dolayı bayanlara seslendim. Tabii ki erkeklerde de sağlıklı yaşama çok dikkat eden ve kendileri hazırlayanlar var.

İtiraf etmeliyim ki ev peynirini aslında bilinçli olarak yapmadım 🙂 Her zaman olduğu gibi ev yoğurdu yapmak için sütçüden süt aldım, sütü süzdükten sonra tencere ile ısıtmaya başladım. Bir de ne göreyim süt kesiliyor ne yapacağımı şaşırdım o an. İsraftan nefret ederim atmaya kıyamadım araştırmalarım sonucunda sirkenin peynire dönüştürebileceğini öğrendim ve uyguladım sonuç muhteşem.

2 kilo sütten ne kadar peynir çıkıyor?

Evet arkadaşlar 2 kilo sütten 2 kilo peynir çıkıyor demeyi isterdim fakat 200 gram kadar çıkıyor 🙂 Bunu görünce peyniri dışarıdan ne kadar uzuca aldığımızı farkettim ama ne kadar sağlıklı orası meçhul.

Ayrıca kalan su ile ekmek yaparak değerlendirebilirsiniz.

Ve işte eşiminde çok beğendiği yanlışlık sonucu da olsa yaptığım o güzel ev peynirinin tarifi 🙂

Ev Peyniri için Malzemeler

Ev Peyniri
  • 2 kilo süt (pastorize edilmemiş)
  • Yarım çay bardağı üzüm sirkesi
  • Tuz
  • Temiz tülbent benzeri bez veya bez torba
  • Süzgeç
  • Kevgir
Ev Peyniri Tarifi

1- Sütçüden aldığınız sütü süzerek tencereye aktarıyoruz.

2- Tencereyi ocakta kaynamaya başlayana kadar tutuyoruz.

3- Sütün üzerinde baloncuklar çıkmaya başladığında ocağın altını kapatıp, yarım çay bardağı sirkeyi ilave edip karıştırıyoruz.

4- 15 dakika kadar bekletiyoruz.

5- Bir kabın üzerine süzgeç yerleştirdikten sonra üzerine temiz bezimizi seriyoruz.

6- Sütteki peynirleri kevgir yardımıyla bezimizin üzerine aktarıyoruz, istediğimiz miktarda tuz ilave edip karıştırıyoruz.

7- Bezimizi bağlayıp iyice sıkıyoruz, ardından üzerine taş veya ağır bir cisim koyarak suyunun süzülmesi için 6-7 saat bekletiyoruz.

8- Suyu iyice süzülmüş olan peynirimizi bezden çıkarıp, saklama kabımıza aktarıp buzdolabımıza kaldırıyoruz.

Afiyet olsun…

 

 

 

İncelemek İsteyebileceğiniz Diğer Tarifler:

Et Sote
Ali Nazik Kebabı
Yoğurtlu Erişteli Çorba
Kuymak
Share
  
Paylaş

Ev Peyniri Sayfası 3.371 views 2 Yorumcular

Ev Peyniri için 2 yorum yapılmış


Esra Garcia Gorman
25 Temmuz 2014

bozuk sütten daha çok çıkıyor çok da lezzetli oluyor. 2 kilo sütten 500 – 600 gr kadar çıktı. sütün kalitesi çok önemli. bozuk dediysem kesilmiş anlamında dedim, tarihi 1 gün geçmişti anında yoğurtlaşıyor günü geçince iyi süt. atatürk orman çiftliği pastörize günlük sütlerinden yapıyorum ben peyniri. tavsiye ederim.

admin
07 Eylül 2014

Zararı olmaz değil mi Esra Hanım 🙂

Giriş Yemek Tarifleri