D Vitamini

Yağda Çözünen Vitaminlerden Olan D Vitaminini İnceleyelim;

D Vitamini (kalsiferol)

D Vitamini Yağda Eriyen Vitaminlerdendir. İki Şekilde Bulunur. Aktif Ergosterol, Kalsiferol ve D2 Vitamini Gibi Adlarla da Bilinen Ergokalsiferol Işınlanmış Mayalarda Bulunur. Aktif 7-Dehidrokolesterol ve D3 Vitamini Gibi Adlarla da Anılan Kolesalsiferol İse İnsan Derisinde Güneş Işığı İle Temas Sonucu Meydana Gelir.

Faydaları;

İnce Bağırsaklardan Kalsiyum ve Fosforun Emilimini Düzenleyerek Kemik Büyümesi, Sertleşmesi ve Tamiri Üzerinde Etkili Olur. Raşitizmi Önler. Böbrek Hastalıklarında Düşük Kan Kalsiyumu Seviyesini Düzenler. Kas Kasılmalarını Önler. Kalsiyumla Birlikte Kemik Gelişimini Kontrol Eder. Bebekler ve Çocuklarda Kemik ve Dişlerin Normal Gelişme ve Büyümesini Sağlar. Güneş Işığı Bakımından Yetersiz Bölgelerde Yaşayan Çocuklar, Yetersiz Gıda Alan ve Fazla Kalori Yakan Kişiler, 55 Yaşın Üzerindekiler, Özellikle Menopoz Sonrası Kadınlar, Emziren ve Hamile Kadınlar, Alkol veya Uyuşturucu Kullananlar, Kronik Hastalığı Olanlar, Uzun Süredir Stres Altında Olanlar, Yakın Geçmişte Ameliyat Geçirmiş Olanlar, Mide-Bağırsak Kanalının Bir Kısmı Ameliyat ile Alınmış Olanlar, Ağır Yaralanma ve Yanığı Olan Kişilerin D Vitaminine Özellikle İhtiyaçları Vardır.

Günlük doz ne kadar olmalı?

D vitamini günde en az 200 ünite alınmalıdır. Günlük olarak 400-800 ünite alınan D vitamini ise yaşlılıkta kemik erimesinden korunmaya yardımcı olur.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

 1. Çocuk Gelişim Çağında ise Raşitizm  Kemik Hastalığı Ortaya Çıkar. Kol ve Bacak Kemikleri Eğrilir, Bıngıldaklar Geç Kapanır, Kaburgalarda Bozukluklara ve Dişlerin Geç Çıkması Neden Olur.
 2. Yetişkinlerde Osteomalazı Kemik Hastalığı Meydana Gelir. Kemikteki Mineraller Kaybolur, Kemik Ağrıları Başlar ve Kaslarda Güç Kaybı,Kas Ağrılar Baş Gösterir.
 3. Diş Çürümesine Sebep Olur.
 4. Kemik Erimesi Oluşur.
 5. Kanda Kalsiyum Hafif Düşer.
 6. Paratiroid Hormonunda Hafif Fazlalık Meydana Gelir.
 7. Kanser Riskini Arttırır.

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri

 1. Bulantı, Kusma
 2. İştahsızlık
 3. Kabızlık
 4. Halsizlik
 5. Kilo Kaybetme
 6. Kandaki Kalsiyum Düzeyinin Artmasına Neden Olur.

Kaynak Besinler: Süt ve tahıl, balık ve margarin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Tarifi © 2017