Bisküvili Pudingli Cevizli Pasta

Bisküvili Pudingli Cevizli Pasta

Kolay pasta tarifi arayanlar bu tarifi kesinlikle kaçırmayın derim. Çok lezzetli hafif ve oldukça kolay bir pasta tarifi sizleri bekliyor.

Ben bu pastayı ayaklı kaselerime yaptım bu şekilde hem sunumu çok şık hem de servisi çok kolay oluyor. Siz isterseniz borcamınızda veya nasıl yapmak istiyorsanız o şekilde yapabilirsiniz.

Ceviz miktarı size çok gelebilir belki ama inanın muz ile ceviz birbirine çok yakışıyor bizim damak tadımıza göre miktarı gayet iyiydi tabii siz istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz.

Bu pasta tarifini çok sevdiğim biricik kardeşim için uydurdum 🙂 Vee kardeşimin tabiri ile 10 numara 5 yıldız olmuş 😀 Eşimde çok bayıldı. Sıra geldi ilk gelen misafirlerime yapıp ikram etmeye 😉 Gelelim bisküvili pasta tarifine, vereceğim malzemelerle resimde görmüş olduğunuz kaseden 8 adet çıkmaktadır. Yapan arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Bisküvili Pudingli Cevizli Pasta için Malzemeler

Bisküvili pasta tarifi
  • 1 paket Petit Beurre bisküvi (sade)
  • 1 paket muzlu puding
  • 1 paket bitter çikolata sosu
  • 3,5 su bardağı süt (pudingi hazırlamak için)
  • 2,5 su bardağı süt (çikolata sosunu hazırlamak için)
  • 2 adet muz
  • 200 gram ceviz içi

Bisküvili Pudingli Cevizli Pasta Tarifi

1- Bisküvilerin hepsini bir kaba küçük paçalar şeklinde kırıyoruz.

2- Kırmış olduğumuz bisküvilerin 3/1’ini kaselere paylaştırıyoruz ve ufak parçalara ayırdığımız cevizlerin bir kısmını serpiştiriyoruz.

3- Pudingi pakette yazdığı şekilde süt ile pişiriyoruz.

4- Muzları ikiye bölüp çok kalın olmayacak şekilde doğradıktan sonra kaselerin kenarlarına dik şekilde koyuyoruz. (bisküvilerin üzerine gelmesin ki pudingin bisküvileri ıslatmasını engellemesin)

5- Pudingi bisküvilerin üzerine muzlara gelmeyecek şekilde 2-3 yemek kaşığı kadar döküyoruz. Ardından muzların da üzerini kapatacak şekilde bisküvilerin 3/1’ini tüm kaselere paylaştırıyoruz. Bisküviler ve muzlar bitene kadar bu işlemi yapıyoruz. Cevizlerin bir kısmını pastamızı süslemek için ayırıyoruz.

6- Çikolata sosumuzu paketteki tarife uygun şekilde süt ile pişiriyoruz. (arzu eden çikolatayı benmari usulü eritebilir)

7- Pişen çikolata sosunu üzeri kabuk bağlamasını engellemek için sürekli karıştırarak ılıtıyoruz ve kaselerimize paylaştırıyoruz.

8- Pastalarımız oda sıcaklığına geldikten sonra kaseleri streç film ile kapatarak buzdolabına kaldırıyoruz 2-3 saat sonra servis edilebilir. (1 gün buzdolabında bekletirseniz daha iyi olur)

9- Son olarak servis edeceğiniz vakit ayırmış olduğumuz cevizler ile süslüyoruz.

Afiyet olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Tarifi © 2017