Ücretsiz Aşçılık Kursları

Ücretsiz Aşçılık Kursları

Merhaba değerli arkadaşlar bu güne kadar sizlere bir birinden özel yüzlerce tarif paylaşmış olsam da sizlere her zaman daha fazla bilgi aktarıp daha çok faydalı olmak istiyorum. Bu yüzden bugün tarif yerine bir çok tarif öğrenebileceğiniz aşçılık kurslarından bahsedeceğim.

Çoğumuzun hayali değil midir eşimize, çocuklarımıza ve misafirlerimize çok güzel lezzetli yemek yapmak, yaptığımız yemeklerin beğenilmesi ve tarif istenmesi hatta bazılarımızın yemek yapmayı meslek haline getirip hotel, restaurant gibi yerlerde çalışmak istemesi. Evet dediğinizi duyar gibiyim.

Tabii her işin eğitimi olduğu gibi yemek yapmanında eğitimi var özellikle aşçılık gibi meslek edinmek isteyenler için aşçılık üzerine kurslara gidip kendilerini yetiştirmeleri gerekmektedir. Gelin görün ki aşçılık kursları çok fahiş ücretlerde olduğundan herkesin bütçesi o kurslara gitmeye el vermiyor. Evet arkadaşlar bu alanda kendinizi daha fazla geliştirmek isteyenler, içinizdeki aşçılık ruhunu ortaya çıkarmak isteyenler ve aşçı olmak isteyenler size bu yazımızda ücretsiz aşçılık eğitimi imkanlarını aktarmak istiyorum.

İstanbul’da yaşayan 16 yaş üzeri herkesin yararlanabileceği İsmek Kurslarının yanı sıra Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursları bulunmaktadır. Bunun dışında bazı büyük şehirlerde belediyelerin sağladığı sanat ve meslek edindirme merkezlerinde aşçı çırağı, aşçı yardımcısı gibi eğitimler bulunmaktadır.

İSMEK Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Kursları

İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi)’te yiyecek ve içecek hizmetleri kursları hakkında detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Aşçılık kursları

Aşçı Çırağı Kursları

Evet arkadaşlar her işin bir başlangıcı olduğu gibi bu işin başlangıcı da aşçı çırağı kursları olmaktadır. Mesleğe yeni başlamış üstlerinin denetiminde çalışan mutfak elemanının eğitiminin verildiği kurstur. Toplamda 272 saat sürecek olan kurslarda aşçı çırağı olmak için temel eğitimler verilmektedir. Eğitim içeriğine baktığımızda kişisel bakım, işe hazırlık, sanitasyon gibi eğitimlerle başlamaktadır. Kursun devamında ise sebzeleri pişirmeye hazırlık, sebze garnitürleri, yumurta pişirme, temel çorbalar ve basit tatlılar öğretilmektedir. Bu kursu bitirenler kurum mutfaklarında, yemek fabrikalarında, kafeterya ve restaurant gibi yerlerde çalışabilmektedirler.

Aşçı Yardımcısı Kursu

Evet arkadaşlar aşçı çırağı eğitimini bitirdik ve ilk basamağı çıktık şimdi dilerseniz önümüzde uzun bir yol olan aşçı yardımcılığı kursuna bakalım. Aşçı yardımcısı eğitimi alacakların katılacağı bu kurs 896 saat sürmektedir. Uzun ama bir o kadar da keyifli aşçı yardımcısı kursunda hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun şekilde yiyecek üretimi yapma ve servise hazır hale getirme işlerinin eğitimi verilmektedir. Eğitim içeriği ise aşçı çırağında yazmış olduklarımızın yanı sıra uluslararası özel çorbalar, soslar, patates garnitürleri, etlerin hazırlanması, et yemekleri, balıklar, su ürünleri, salata ve salata sosları, pilavlar, makarnalar, hamurlar, kremalar, soslar ve şuruplar şeklindedir. Aşçı yardımcısı kursunu başarı ile bitirenler yemek fabrikalarında, kurum mutfaklarında, kafeteryalarda ve restaurantlarda çalışabilmektedirler.

İsmek’de aşçı çırağı ve aşçı yardımcısı kurslarının yanı sıra arzu eden yiyecek içecek hizmetlerinde kendini daha fazla geliştirmek isteyenler için aşağıda yazmış olduğumuz kurslarda mevcuttur.

Ev Yemekleri Hazırlama Kursu: 192 saat sürecek olan ana ev yemeklerinin yapılışının öğretildiği bu kursa yeni evlenecekler ve evde güzel yemek yapmak isteyenler mutlaka katılmalı. Eğitim içeriği çorbalar, tahıl yemekleri, et yemekleri, kuru baklagiller, sebze yemekleri ve yumurtadır.

Baklava Yapımı Kursu: 24 saatlik eğitimin sonunda baklava hamurunun hazırlanması, yoğurulması, açılmasından baklavanın iç harcının hazırlanmasına ve şerbetine kadar baklava yapımı öğretilmektedir.

Butik Pastacılık Kursu: 80 saat süren butik pastacılık kursunda alışa gelmişin dışında kişiye özel ve modern pasta yapımı gösterilmektedir. Eğitimin içeriğinde çeşitli pandispanya yapılış teknikleri, krema yapılış teknikleri, şeker hamuruyla pasta kaplama, figür modelleme gibi konular yer almaktadır. Bu kursu bitirenler kendi işyerlerini açabilir, evde üretim yapıp satabilir veya pastacılık üzerine herhangi bir yerde çalışabilirler.

Cup Cake, Muffin Yapımı Kursu: 4 saatlik bir eğitimdir. Cup cake hazırlanması, pişirilmesi, süsleme malzemelerinin tanıtılması, şeker hamuru ve krema gibi cup cake süsleme tekniklerini içeren konular yer almaktadır.

Çikolata Heykelleme Kursu: 80 saat süren eğitimde çikolatadan heykel yapımının tüm teknikleri gösterilmektedir. Eğitim içeriği ise çikolata saklama koşulları, çikolatanın işlenmesi, modellenmesi, desen çizilmesi, kalıp çikolata yapımı, truffel ve ganaj yapımı gibi konular yer almaktadır.

Çikolata Yapımı ve Sunumu Kursu: 4 saatlik eğitim süresi vardır. Bu zaman zarfında çikolataların özellikleri, hangi ürünlerle kullanabilirliği, farklı ürünlere nasıl uygulama yapılabileceği bilgi ve becerileri verilmektedir. Konular arasında çikolata eritme, el yapımı rochers, truff yapılışı, kalıp çikolata yapılışı yer almaktadır.

Gaziantep Mutfağı Kursu: 264 saat süren bu eğitimde Gaziantep’e özgü hammaddelerin tanıtımı ve Gaziantep yöremize ait börekler, çorbalar, dolmalar, kebaplar, köfteler, lahmacunlar, tencere yemekleri, yoğurtlu yemekler, salatalar ve tatlılar öğretilmektedir.

Hamur Teknikleri Kursu: 120 saatlik eğitimde hamur hazırlama teknikleri ve hamurlar ile yapılan ürünler ile ilgili bilgiler verilmektedir. Konu içeriğinde çeşitli hamur yapılışları, katkılı ekmekler, börekler ve pizzalar yer almaktadır.

Kurabiye Hamuru Yapım Teknikleri Kursu: Eğitim süresi 8 saattir. Kurabiye hamuru hazırlanması, şeker hamuru renklendirme ve kurabiye süslemesi öğretilmektedir.

Makarna ve Sosları Yapımı Kursu: Vazgeçilmez tatlarımızdan olan makarnalar soslar ile birleşince birbirinden lezzetli tatlar ortaya çıkmaktadır. 8 saatlik eğitim süresi olan bu kursta makarna pişirme teknikleri, makarnaya uygun sosların hazırlanması ve sunumu gösterilmektedir.

Makaron Yapım Teknikleri ve Sunumu Kursu: 4 saat süren bu kursta makaron hazırlaması ve pişirilmesi öğretilmektedir.

Meze ve Salata Yapımı Kursu: Sofralarımızın olmazsa olmazlarından yardımcı yemek meze ve salataların gösterildiği bu kursun süresi 8 saattir. Çeşitli malzemelerle belli başlı mezelerin hazırlanması gösterilmektedir.

Osmanlı Şerbetleri Yapımı Kursu: Eğitim süresi 8 saat olan bu kursta çeşitli meyve, meyve suları ve baharatlar ile belli başlı Osmanlı şerbetlerinin hazırlanması ve sunumu öğretilmektedir.

Pastacı Kursu: 304 saatlik uzun bir eğitim süresi olan pastacı kursunun konu içerikleri arasında basit tatlılar, hamur yapma teknikleri, krema sos ve şuruplar, kuru pastalar, börekler, pizzalar, katkılı ekmekler, jöle şekerleme ve çikolatalar, tart, tartölet ve paylar, yaş pastalar, özel gün pastaları, sütlü tatlılar, meyve tatlıları, tahıl tatlıları, hamur tatlıları, baklavalar, dekoratif pasta süsleme yer almaktadır. Kursu başarıyla tamamlayanlar pastane, börekçi, baklavacı vb. yerlerde çalışabilirler.

Pastacı Çırağı Kursu: 152 saat süren pastacı çırağı kursunda kişisel bakım, işe hazırlık, sanitasyon, yiyecek ve içecek hizmetlerinde HACCP, besin öğeleri, besin grupları ve basit tatlılar öğretilmektedir.

Pastacı Yardımcısı Kursu: 808 saat uzun bir eğitim süresi olan pastacı yardımcısı kursunda pastane ürünlerinin yapımı ve servisinde pastacı ustasına yardımcı elemanın yapması gerekenler gösterilmektedir.

Yaş Pasta Yapımı Kursu: 280 saatlik bu kursta yaş pasta yapımı ve servise hazır hale getirme öğretilmektedir. Konular içerisinde çırpılarak yapılan hamurlar, krema, sos ve şuruplar, jöle, şekerleme, çikolatalar, yaş pastalar ve pasta süsleme teknikleri bulunmaktadır.

Pideci Kursu: 600 saatlik pideci kursunda çeşitli pidelerin malzemelerinin ve hamurunun hazırlanması, hamur şekillendirmesi ve pide pişirilmesi öğretilmektedir. Eğitim içeriğinin konu başlıkları arasında ise sebzeleri pişirmeye hazırlık, etlerin hazırlanması, salata ve sosları, un hazırlama, unun depolanması, fırınlar, hamurların hazırlanması, pide pişirilmesi, kalite kontrol yer almaktadır. Bu kursu başarı ile tamamlayanlar pidecilerde, fırınlarda ve pide üretimi yapan lokantalarda çalışabilirler.

Pizza Yapımı Kursu: 32 saat süren pizza yapımı kursunda pizza yapılışı ve servise hazırlama öğretilmektedir. Eğitin içeriği arasında çeşitli hamurların hazırlanması, sebzelerin hazırlanması, soslar, salata ve salata sosları, pizzalar yer almaktadır.

Pizzacı Kursu: Eğitim süresi 288 saat olan pizzacı kursunda pizza üretimi ve servise hazırlama gösterilmektedir. Kursu başarı ile bitirenler restoranlarda, kafeteryalarda, yemek fabrikalarında vb. yerlerde çalışabilirler.

Reçel ve Marmelat Yapımı Kursu: 32 saatlik eğitimde reçel ve marmelat yapımında kullanılan malzemelerin ve ekipmanların tanıtılması ve çeşitli reçel ve marmelat yapılışı öğretilmektedir.

Sebze ve Meyve Dekorasyon Kursu: 244 saat süren eğitimde sebze ve meyve oymacılığı, sanat ve zanaat, bıçak kullanım teknikleri, dekorasyon ilkeleri, tabak dekorları ve araçları, tabak süslemede aşçının görevleri, sebze ve meyvelerden yaprak ve çiçek yapımı, sebze ve meyvelerden aranjman oluşturma gibi konular işlenmektedir.

Suşi Yapımı Kursu: 8 saatlik eğitimde suşi yapımı öğretilmektedir. Konu başlıkları arasında suşi türleri hakkında genel bilgi, suşi pirincinin hazırlanması, suşi yapımı ve sunumu yer almaktadır.

Sütlü Tatlılar Hazırlama Kursu: 8 saat süren sütlü tatlılar hazırlama kursunda ocakta, fırında ve dondurarak sütlü tatlıların hazırlanması öğretilmektedir.

Şeker Hamur Yapımı ve Süsleme Teknikleri Kursu: 8 saatlik bu kursta şeker hamurundan çeşitli figürlerin yapılması ve bu figürler ile pasta, kek ve kurabiye kaplanması gösterilmektedir.

Turşu Yapımı Kursu: 32 saat süren bu kursta sofralarımızın vazgeçilmez geleneksel tatlarından biri olan turşu hazırlanması öğretilmektedir. Karışık turşu yapımı, ezme turşu yapımı, günlük turşu yapımı ve standart turşu yapımı konu başlıkları arasındadır.

Türkiye Geneli Halk Eğitim Merkezleri

KO-MEK Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Kursları

Ko-mek (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları)’te bulunan yiyecek ve içecek hizmetleri kursları arasında aşçı çırağı, bulaşıkçı-meydancı, gıda hijyeni sanitasyon, pastacı çırağı ve yaş pasta yapımı kursları bulunmaktadır.

KOMEK Yiyecek-İçecek Hizmetleri Kursları

Komek (Konya Büyükşehir Belediyesi)’te bulunan yiyecek-içecek hizmetleri kursları arasında aşçı çırağı, baklava yapımı, gıda hijyeni ve sanitasyon, pastacı çırağı, servis komisi, servis, servis elemanı kursları yer almaktadır.

BUSMEK Yiyecek İçecek Hizmetleri

Busmek (Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları)’te mevcut olan yiyecek içecek hizmetleri kursları arasında çikolata yapımı ve sunumu, ev yemekleri hazırlama, pastacı çırağı ve aşçı çırağı bulunmaktadır.

KAYMEK Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Kursları

Kaymek (Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları) Kayseri’de bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek hizmetleri kursları arasında pastacı çırağı, aşçı çırağı ve butik pasta kursları bulunmaktadır.

GASMEK Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Kursları

Gasmek (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları)’te yiyecek ve içecek hizmetleri kursları arasında aşçı çırağı, cup cake – muffin, çikolata yapımı ve sunumu, Gaziantep mutfağı, kurabiye hamuru yapım teknikleri, makarna sosları ve yapımı, makaron yapım teknikleri ve sunumu, meze ve salata yapımı, Osmanlı şerbetleri yapımı, pastacı çırağı, pastacı hijyen eğitimi, servis, servis görevlisi garson hijyen eğitimi, servis komisi, sütlü tatlılar hazırlama, şeker hamuru yapımı ve süsleme teknikleri kursları yer almaktadır.

SAMEK Mutfak Eğitimleri Kursları

Samek (Sakarya Büyükşehir Belediyesi) mutfak eğitimleri kursları arasında Geleneksel Türk Mutfağı, yemek yapımı, pasta yapımı ve pasta süsleme kursları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

17 Comments

Add a Comment
 1. Istanbul Sariyerde oturuyorum kurslara katilmak isterim . Lutfen bilge vermin saygilar

  1. Merhaba Senem Hanım,
   Yiyecek ve içecek hizmetleri kurslarına ve bu kursların nerede olduğuna dair bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz – http://ismek.ibb.gov.tr/tr/brans_alan.aspx?alanId=26

   1. Ben pasta yap isteyorum kruskatimak istiyorum

 2. Merhaba kayıt olmak istiyorum nerden ve nasıl kayıt olabilirim

  1. Merhaba Yunus Bey,
   http://www.ismek.ist/tr/brans_alan.aspx?alanId=26 bu linki tıklayınız kayıt olmak istediğiniz bölümü seçiniz ve “Kayıt ol” butonuna tıklayınız. Seçtiğiniz bölümün eğitimi hangi ilçelerde verildiğini öğrenmek için de “Eğitim Verilen Merkezler” butonuna tıklayıp öğrenebilirsiniz. İyi günler dilerim…

   1. Merhaba bilgi Almak için kime ulaşmaliyiz numara yazılmamış

 3. Bn İzmir’de oturuyorum dekorasyon Kursu almak istiyorum meyve sebze varmı adresiniz burda

  1. Hasan Ayaz: İZMEB kurslarını araştırabilirsiniz.

   1. İsmek kayıtlar nezman başlıyor aşçılık kursu ismek kursunu defalarca aradım açan olmadı

 4. ızgara ve tatlı kurslarına katılmak istiyorum , yardımcı olur musunuz

  1. Mesut Aydın: Bulunduğunuz bölgenin Belediye ve Halk Eğitim merkezlerini inceleyebilirsiniz.

 5. Hi
  I would like to join the course, but I live in Tabriz-Iran. How can I register in your courses?

  1. Rahman Kamali: Sorry but, this course is in Turkey at İstanbul.

 6. Aşçılık okulu bitirdim belgelerim var ama kendimi geliştirmek istiyorum. Lise mezunuyum

 7. Merhaba Ben online buyuk ossracilik kursu almak istiyorum ucret karsiliginda onerdiginuz varmi

 8. Merhaba kursa katılmak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 9. SALİHA KADIK
  KURSLARA KATILMAK İSTİYORUM ÖZELLİKLE AKSAM KURSLARI VARSA VEYA HAFTASONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Tarifi © 2017