Kavurma

Kavurma

Çoğumuzun kahvaltılarda da severek yediği kavurma yanında pilav ve ayran ile de çok güzel bir akşam yemeği menüsü olarak sofralarımıza gelmektedir. Kavurma lezzetli ve ağızda dağılacak şekilde yumuşak olmalıdır. Peki, lezzetli ve yumuşak bir kavurma nasıl yapabiliriz sorusunun cevabını kavurma yapmanın püf noktaları başlığı altında bulabilirsiniz.

Arkadaşlar kavurma yaparken kesinlikle teflon tava kullanmıyoruz bunun sebebi ise teflon tavada yeterli ısı sağlanamıyor bu yüzden de mühürleme işlemi tam olarak gerçekleşemiyor. Önceliğiniz çelik tencere olsun sac ve döküm tavada kullanabilirsiniz.

Kavurma yapacaksanız etinizin kavurmaya uygun bir et olması gerek. Büyük baş veya küçük baş hiç farketmez kol veya but tercih edilirse kavurmanız daha lezzetli olur. Diğer kuşbaşı etlerle olmaz mı derseniz olur tabi ama aynı lezzeti yakalayamazsınız.

Kurban eti ile kavurma yapacaklar kurban etini en az 48 saat buz dolabında (dondurucuda değil) dinlendirdikten sonra yapmaları daha uygun olur, kasların tamamen ölmesi ve etin yumuşak olması açısından önemlidir.

Evet arkadaşlar kavurma tarifine ve kavurmanın püf noktalarına geçelim.

Kavurma Yapmanın Püf Noktaları

-Kavurmalık güzel bir et seçilmeli, kol veya but tercih edilmeli

-Et haşlanmamalı

-Et önce mühürlenmeli

-Tuz ve baharatlar indirmeye yakın konmalı

-Kavram yağı (iç yağ) kullanılmalı, alternatif olarak kuyruk yağı kullanılabilir

-Kavram yağı, yağını iyice bıraktıktan sonra kalan taneler çıkarılmalı

-Dana eti ve kuzu eti beraber pişirilmemeli

-Tencere veya tava iyice ısıtılmalı

-Çelik tencere kullanılmalı, sac ve döküm tava da alternatif olarak kullanılabilir

-Teflon tava kesinlikle kullanılmamalı

-Etler eşit büyüklükte doğranmalı

Et Mühürlemek Ne Demek?

Eti mühürlemek kızgın yağda ve yüksek ateşte etlerin rengi değişene kadar sürekli karıştırarak etin suyunu ve lezzetini içine hapsetmek demektir.

Kavurmalık Et Neden Mühürlenmeli?

Kavurma tencere yemeği gibi sulu bir yemek olmadığından lezzetin suyunda değil etin içinde kalması gerekir. Eti mühürlediğimizde yumuşak bir şekilde kolayca pişer. Bu yüzden yumuşak olsun diye önceden haşlama yapmak yanlış bir yöntemdir.

Et Kavurma Nasıl Saklanmalı ve Kavurma Ne kadar Sürede Tüketilmeli?

Kavurmayı yaptıktan sonra buz dolabında 3 günde tüketebiliriz. Bu süreyi daha uzun süreye çıkarmak istersek iç yağını eritip kavurmayı saklayacağımız kabın içine kavurmaların üzerini geçecek şekilde ilave ediyoruz. Bu yağ donarak etlerin hava ile temasını keseceğinden daha uzun ömürlü bir şekilde buzdolabında saklama imkanı veriyor.

Kavurma için Malzemeler

Et kavurma
  • 1 kg. kuşbaşı doğranmış et
  • 200gr. kavram yağı (iç yağ)
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kekik
 Kavurma Tarifi

1- Tenceremizi veya tavamızı iyice ısıtıyoruz.

2- Kavram yağını ekleyip yağı çıkana kadar kıkırdaklar sarımtırak olana kadar pişiriyoruz.

3- Kavram yağından arta kalanları kevgir yardımıyla çıkarıyoruz.

4- Kalan yağa etlerimizi ekleyip yüksek ateşte sürekli karıştırarak renkleri dönene kadar kavuruyoruz yani etleri mühürlüyoruz.

5- Tüm etlerin rengi değişip mühürlendikten sonra ocağın altını kısıp tencerenin veya tavanın kapağını kapatıp bu şekilde pişiriyoruz.

6- Kavurmamızı indirmeye yakın tuz, karabiber ve kekik ekliyoruz.

Not: Etiniz dana eti ise mühürledikten sonra 1 su bardağı su ekledikten sonra pişmeye bırakın.

Arzu eden baharatlardan önce 1 yemek kaşığı tereyağ katabilir. Ayrıca kavram yağı (iç yağ) olmayanlar 125gr. margarinle de yapabilir.

2. Kavurma Tarifi

Çok yumuşak tel tel kavurma yapmak isteyenler;

Evet arkadaşlar annemden bu şekilde yapıldığını da öğrenmiş bulunmaktayım çok da lezzetli oluyor. Aslında artık bu şekilde yapacağım sanırım çünkü kavurmanın başında beklemek zorunda kalmıyorsunuz 🙂

  • 1 kilo kavurmalık kuşbaşı et
  • 250 gram kavram yağı
  • Tuz

1-Etleri çelik tencereye koyduktan sonra ocağın altını en kısığa getirip tencerenin kapağını kapatıyoruz. (Etler kendi suyunu salıp bu su ile pişecek)

2- Etler iyice suyunu saldıktan sonra kavram yağını küçük küçük doğrayıp etlerin üzerine ilave ediyoruz.

3- Tuzunu da ilave ettikten sonra ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Lokum gibi kavurmanız hazır. (arzu eden tereyağ ve kekik de ilave edebilir)

Afiyet olsun…

 

1 Comment

Add a Comment
  1. sıze cok ama cok tesekkur edıyorum bu yemegı ablam cok guzel yapar esımde her ablam geldıgınde yaptırır yerdı defralaca denememe ragmen yapamadım su yemegı dun sızın tarıfınızı gorunce deneyım ne kaybederım dedım :)) aksam esım yemegı yedıgınde cok beyendı ben yaptım dedıgımdede ıtıraf edeyım ablanınkınden guzel olmus dedıı:))) cok tesekkurler sıze sızın sayenızde ascı olucam valla:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Tarifi © 2017